Międzynarodowe Mistrzostwa Gołębi Młodych
Wspólny Gołębnik - One Loft Race

WG Roztocze

Wróć do poprzedniej strony...

Sponsorzy i Partnerzy 2018


Patronat medialny Poradnika Hodowcy - maj 2018

Nowe i pokaźne gołębniki w Sułowie na Roztoczu zapełniają się ptakami. Pierwsze z nich trafiły pod opiekę Adama Braszki w ostatniej dekadzie kwietnia i systematycznie z dnia na dzień ich liczba się zwiększa. W tym wspólnym gołębniku ptaki dostarczać można do 25 maja zarówno pocztą, jak i osobiście. Rozmawiając z kolegą Adamem poprosiliśmy go by w skrócie opowiedział nam procedurę postępowania z nowo przyjętymi gołąbkami.

- „Bezpośrednio po dostarczeniu młódków przez uczestników, to ja przejmuję za nie odpowiedzialność i sprawuję nad nimi swoją opiekę. Wszystkie z przybyłych do mnie ptaszków poddaję kuracji przeciwko rzęsistkowi, a następnie obsadzam nimi kolejne przedziały. Gdy dany przedział się zapełni przystępuję do szczepienia przeciwko paramyksowirozie. Podczas zapełniania poszczególnych przedziałów młode mają czas na aklimatyzację w nowych warunkach. Początkowo młódki mają dostęp do woliery, by zza siatki mogły zaznajomić się z najbliższym otoczeniem gołębnika, następnie planuję otwierać im wloty i wypuszczać poszczególnymi przedziałami, począwszy od tych, które jako pierwsze do mnie trafiły. Wraz z upływem czasu, poszczególne boksy będą zaczynały wspólne obloty, tak by docelowo całe stado trenowało jednocześnie.

Tak pokrótce mogę opisać początki pracy z nowo przybyłymi gołąbkami. Mógłbym jeszcze dodać, że każdemu z młódków przyporządkowana będzie obrączka elektroniczna, by przy pomocy systemu konstatującego AMC możliwe było zliczenie stanu gołębnika” – powiedział.

W rozmowie z nami Adam Braszko dodał, że bardzo mu się podoba gołębnik, który wybudował z myślą o organizacji WG Roztocze. Jest przestronny, funkcjonalny i bardzo wygodny, zarówno dla hodowcy, jak i przebywających w nim gołębi. Na dowód tego załączamy jego zdjęcie, abyście sami mogli się o tym przekonać.

Autor: Rafał Gil, Poradnik Hodowcy


Patronat medialny Poradnika Hodowcy - kwiecień 2018

“Tematem numer jeden w przypadku wspólnego gołębnika prowadzonego przez Adama Braszkę jest fakt nawiązania ścisłej współpracy z zarządem okręgu Lublin. Efektem porozumienia jest zainicjowanie wspólnego projektu wspólnego gołębnika okręgu Lublin. Projekt ten zakłada, że w ramach infrastruktury WG Roztocze przyjmowane będą gołębie od hodowców z 14 oddziałów należących do okręgu Lublin i rywalizować one będą między sobą o nagrody ufundowane przez zarząd. Wpisowe od uczestników (100 zł za gołębia) przeznaczone będzie na utrzymanie i opiekę na gołębiami. Organizator zapowiada dwie główne rywalizacje:

  • indywidualną – w ramach której nagradzane będą najszybsze gołębie z każdego lotu konkursowego, najlepsze drużyny oraz asy lotowe po rozegraniu wszystkich lotów konkursowych,

  • oddziałową – nagradzającą oddziały, do których należą właściciele najlepszych gołębi. W ramach ter rywalizacji punktować będzie 10 najszybszych gołębi z danego lotu należących do hodowców z danego oddziału.

Szczegółowy regulamin mistrzostw wspólnego gołębnika Lublin dostępny jest na stronie internetowej WG Roztocze. Szczerze zachęcamy do zapoznania się z nim, zwłaszcza hodowców zrzeszonych w PZHGP i należących do okręgu Lublin. Ze swojej strony chcielibyśmy przyznać, że projekt ten to bardzo ciekawa inicjatywa, której z zaciekawieniem będziemy się przyglądać i w kolejnych numerach relacjonować na łamach Poradnika Hodowcy.

Wracając do kwestii związanych z WG Roztocze, chcielibyśmy przypomnieć, że zgłoszone gołębie można dostarczać od 10 kwietnia do 25 maja. Powinny one posiadać karty własności FCI lub z klubu hodowców gołębi pocztowych z 2018 roku. Młode ptaki powinny samodzielnie jeść i pić, oraz należy je zaszczepić przeciwko paramyksowirozie, co najmniej na tydzień przed wysyłką. Pamiętajmy również o dołączeniu potwierdzenia wpłaty drugiej raty wpisowego.”

Autor: Rafał Gil, Poradnik Hodowcy


Patronat medialny Poradnika Hodowcy - marzec 2018

“Zima nie pokrzyżowała budowlanych planów na wspólnym gołębniku Roztocze. Jak wspominaliśmy we wcześniejszych numerach, Adam Braszko czekał na przybycie firmy, której zlecił budowę gołębnika. Fachowcy dotarli i mimo niezbyt korzystnej aury praktycznie już skończyli stawianie nowego gołębnika. Przeglądając zdjęcia umieszczone na stronie internetowej WG Roztocze, bez wątpienia można stwierdzić, że obiekt wygląda imponująco. Długa drewniana konstrukcja zdoła pomieścić ponad 1800 gołębi. Całość podzielona jest na 20 przedziałów. Kosztem zwiększenia miejsca dla gołębi organizator zrezygnował z korytarza, aczkolwiek dodając 1,5 metrowe woliery. Podłoga wyposażona jest w ruszta i system szuflad ułatwiających sprzątanie i utrzymanie czystości i higieny w gołębniku. Wspominaliśmy również, że efekty pracy ekipy budowlanej będzie można zobaczyć na stronie internetowej tego WG i tak też się stało. W lutym kolega Adam zaczął zamieszczać na stronie swojego gołębnika zdjęcia prezentujące aktualne postępy budowlane.

Wierzymy, że może to zachęcić do zgłaszania swoich gołębi osoby, które wahały się podjąć decyzję o uczestnictwie w tej imprezie. Przyłączamy się więc do organizatora WG Roztocze i wspólnie zachęcamy do zapisywania się do tegorocznej edycji.

Początek przyjmowania gołębi przypada na 10 kwietnia i będzie można je dostarczać do 25 maja. Gołębie dostarczone na WG muszą posiadać karty własności oraz rodowód. Młode ptaki powinny samodzielnie jeść i pić oraz należy je zaszczepić przeciwko paramyksowirozie co najmniej na tydzień przed wysyłką. Poza kartą i rodowodem wraz z dostarczanymi gołębiami należy dołączyć potwierdzenie drugiej części opłaty. Sugerujemy dostosować się to wytycznych organizatora, gdyż bez wyżej wymienionych dokumentów lub braku wpłaty, oraz gdy gołębie będą w złym stanie zdrowia, zostaną odesłane na koszt właściciela.”

Autor: Rafał Gil, Poradnik Hodowcy


Patronat medialny Poradnika Hodowcy - czerwiec 2018

18 maja rozmawialiśmy z Adamem Braszko. Nasza rozmowa dotyczyła przede wszystkim tematów związanych z organizowanymi przez niego mistrzostwami wspólnego gołębnika. Ze względu na stosunkowo niedużą liczbę gołębi zgłoszonych do rywalizacji na WG Roztocze, organizator w porozumieniu z uczestnikami postanowił, iż tegoroczna edycja się nie odbędzie. Nie oznacza to jednak, że nowo powstałe, okazałe gołębniki będą stały puste. Jak już wspominaliśmy, Adam Braszko we współpracy z Zarządem Okręgu Lublin zorganizuje w tym roku mistrzostwa wspólnego gołębnika dla hodowców z tego właśnie Okręgu.

Zaistniała sytuacja sprawiła, iż zmieniły się plany zakupu kabiny transportowej. Zamiast nabycia własnego auta, na obecny sezon kolega Adam zdecydował się na dzierżawę kabiny oddziałowej. Kolejną sprawą, która była właśnie finalizowana, był montaż monitoringu. Podejrzewamy, że gdy gazeta trafi w ręce czytelników obraz z gołębników będzie już można oglądać na stronie internetowej tegoż gołębnika.

- „Hodowcy z Okręgu Lublin codziennie dostarczają nam gołębie. Wciąż ich przybywa. Na chwilę obecną jest ich ponad 150 sztuk. Wierzę, że do końca terminu przyjmowania ptaków ich liczba jeszcze wzrośnie. Jestem jednak świadomy, że dopiero startujemy z organizacją wspólnego gołębnika. To nasza pierwsza edycja więc hodowcy mogą podchodzić do nas z pewnym dystansem. Chcę więc w tym roku pokazać na co nas stać i udowodnić, że robimy to bardzo poważnie i profesjonalnie. Poza naszym osobistym doświadczeniem, skorzystamy z pomocy dwóch zaprzyjaźnionych lekarzy weterynarii, z którymi zamierzam się konsultować. Chcę profilaktycznie przebadać powierzone nam gołębie. Zakładam, że wyniki będą pomyślne, gdyż stado jest w doskonałej kondycji. Część młodych już bardzo chętnie lata wokół gołębnika. Pozostała część dopiero się aklimatyzuje i nie jest jeszcze gotowa do oblotów. W czerwcu wszystkie ptaki będą już latały wokół gołębników, a od połowy miesiąca wprowadzona zostanie dyscyplina. Obloty przyjmą usystematyzowany charakter. Młode ćwiczyć będą dwa razy dziennie. Na początku lipca zaczniemy organizować treningi wyjazdowe” – wyznał Adam Braszko.

Autor: Rafał Gil, Poradnik Hodowcy



Elektroniczne Systemy Konstatowania AMC-ESK

www.amc-esk.pl




Edycja 2024


Edycja 2023






Kontakt

Wspólny Gołębnik Roztocze

Organizator:

Adam Braszko

Adres korespondencyjny:

22-448 Sułów
Kulików 3

tel.: +48 602 554 395

e-mail: wg.roztocze@wp.pl


Odwiedziny

Liczba wyświetleń: 534223


Tłumaczenie


O stronie

Strona internetowa utworzona przez:
Stanisław Górski
tel. +48 782 647 937